Okolie

Výlety do okolia

Vodný kolový mlyn Tomašíkovo

Vodný kolový mlyn pochádza z roku 1895. Nachádza sa v romantickom prostredí na brehu Malého Dunaja, neďaleko obce Tomášikovo. V súčasnosti slúži ako funkčná technická pamiatka ľudového mlynárstva. Na juhu Slovenska patrí ku posledným zachovaným mlynom so spodným náhonom, bez výrazného zásahu do konštrukcie.

Historické údaje uvádzajú, že sa v mlyne mlelo až do roku 1960 a vďaka tomu zostal zachovalý dodnes v pôvodnom stave. Lopatkové drevené koleso má priemer 7 metrov a šírku 2,5 metra. Zariadenie je aj dnes plne funkčné. Posledná modernizácia na mlyne prebehla v roku 1940. Pre návštevníkov bol sprístupnený v roku 1982 ako expozícia Vlastivedného múzea v Galante.

Vodný mlyn Tomášikovo
Otváracie hodiny a vstupné
Vodný mlyn Tomášikovo je otvorený celoročne, zvyčajne od 10:00 do 18:00. Otváracie hodiny môžu byť obmedzené mimo hlavnej letnej sezóny. Ako je dnes otvorené zistíte TU. Platí sa základné vstupné 1€ a zľavnené 0,50€, deti do 6 rokov bezplatne. Podrobný cenník nájdete na oficiálnom webe múzea.

Ako sa sem dostať?
Vodný mlyn sa nachádza približne 3 km od obce Tomášikovo na brehu Malého Dunaja. V blízkosti je vodné mólo, táborisko a reštaurácia.

Vodný mlyn Tomášikovo navštívte na bicykli
Vedie k nemu cesta a cyklotrasa Starý Háj – Tomášikovo. Prídete sem z Galanty na bicykli po trase Matúškovo – Mostová – Čierna Voda. Táto trasa má dĺžku 17 km. Galantský cyklookruh prepája ďalšie zaujímavé lokality, napríklad Vodný kolový mlyn v Jelke.

Vodný mlyn Tomášikovo
Parkovanie a verejná doprava
Autom prídete priamo pred mlyn, odparkovať môžete pred reštauráciou. Najbližšia autobusová zastávka Tomášikovo, námestie.

Popis

Kontakt:

925 04 Tomášikovo č. 412
Tel./Phone: +421 31 780 55 35
Fax: +421 31 780 55 35
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

kolovy-mlyn-v-tomasikove-01
kolovy-mlyn-v-tomasikove-02


Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky


NAŠI PARTNERI

ministerstvo travel OOCR Žitný ostrov – Csallóköz

 

Ubytovanie Veľký Meder (2020) Všetky práva vyhradené.